Teräs korvaa lyijyhaulit
Esityksen mukaan lyijyhaulien käyttö metsästyksessä päättyy. Siirtymäaika on 3 vuotta. Lyijyhauleille tulee myös myyntikielto. Muutoksen siirtymäaika on 5 vuotta.
Lyijyhaulien käyttö myös ampumaradoilla päättyy. Siirtymäaika on 5 vuotta. Kansainvälisen urheiluammunnan vuoksi lyijyhaulien (koko 1,9–2,6 mm) käyttö voi jatkua ampumaradoilla 15 vuotta, jos ampumarata on saanut valtuutuksen jäsenvaltiolta, radalla on erittäin tiukat riskienhallintatoimet (mm. lyijyhaulien keräys 3 vuoden välein) ja ampuja on ampumaurheiluliiton jäsen.
Suurriista lyijyttömillä, kokovaippaluodit sallitaan pienriistalle
Lyijyluoteja saa edelleen myydä, mutta lyijyluotien käyttö metsästyksessä päättyy esityksen mukaan keskisytytteisissä kaliipereissa, jotka ovat luodin halkaisijaltaan 5,6 mm tai suurempia. Siirtymäaika on 18 kuukautta. Esitys koskee siten käytännössä lähes kaikkia keskisytytteisiä kaliipereja kuten .222 Rem ja .223 Rem.
Edellä mainittuja pienemmille keskisytytteisten luodeille ja kaikille reunasytytteisten kaliiperien luodeille ehdotettu siirtymäaika on 10 vuotta. Tällaisia kaliipereja ovat muun muassa .17 HMR ja .22 LR.
Poikkeuksena metsästyksessä sallitaan jatkossakin hylkeenmetsästys lyijyluodeilla ja täysvaippa- eli kokovaippaluodit (Full Metal Jacket eli FMJ) sekä Open Tip Match (OTM) eli tarkkuusammuntaan tarkoitetut ”reikäpääluodit” (esim. Lapua Scenar ja Sierra Match King) ovat jatkossa sallittuja metsästyksessä niille riistalajeille, mitkä metsästysasetuksessa eivät vaadi osumasta laajenevaa luotia.
Lyijyluotien käyttö ampumaradoilla jatkuu
Lyijyluotien käytölle ampumaradoilla ei ehdoteta vaatimuksia, toisin kuin Euroopan kemikaalivirasto ECHA komissiolle esitti. Tilannetta tarkastellaan kuitenkin 10 vuoden kuluttua rajoituksen voimaantulosta. Tällä linjauksella on suuri merkitys ampumaratojen säilymiselle, sillä alkuperäisessä EU:n kemikaaliviraston ECHA:n esityksessä radoilta olisi vaadittu mittavia ratainvestointeja. Yksinomaan Suomessa vaaditut rakenteet olisivat maksaneet pelkästään luotiradoille 575 miljoonaa euroa Rambollilla teetetyn selvityksen mukaan.
Seuraavat käyttötavat on vapautettu kokonaan lyijyrajoituksista: ilma-aseet, suustaladattavat aseet ja historialliset ampuma-aseet mukaan lukien niiden modernit replikat, kulttuuriperintötilaisuudet sekä kupari- ja kupariseosluodit (jos lyijyä on alle 3 %, esim. messinki).
Rajoitukset eivät koske viranomaisia kuten poliisia tai puolustusvoimia.
Teollisuudelle ja kaupalle merkintävelvoitteita
Jälleenmyyjien on ilmoitettava lyijyn vaarallisuudesta myyntipisteissään ja verkkosivuillaan. Siirtymäaika on 6 kuukautta. Lyijyammuksia sisältävissä pakkauksissa on oltava merkinnät, että ne sisältävät lyijyä. Pakkausten merkintävaatimuksessa siirtymäaika on 18 kuukautta. Yksittäisissä lyijyhaulipatruunoissa sekä lyijyluodeissa on oltava merkintä Pb. Siirtymäaika on 5 vuotta.
Järjestöt selvittävät kantaansa rajoitusehdotukseen
EU:n REACH-komitean lopullisen äänestyksen ajoitus riippuu jäsenvaltioiden kannasta rajoitukseen. Jos rajoitusehdotus saa REACH-komiteassa määräenemmistön taakseen, ehdotusta käsitellään vielä EU:n parlamentissa ja neuvostossa.
Suomen Metsästäjäliitolla on mahdollisuus vaikuttaa vielä lopullisen rajoituksen yksityiskohtiin yhdessä Pohjoismaiden metsästäjäjärjestön Nordic Hunters Alliancen, EU:n metsästäjien kattojärjestön FACE:n sekä eurooppalaisten ampumaurheilufoorumin ESSF:n ja sen jäsenjärjestöjen kanssa.
Metsästäjäliitto julkaisee kantansa komission edellä todettuun esitykseen, kun järjestöjen keskinäiset neuvottelut esityksestä on käyty. Joka tapauksessa on nyt jo selvää, että komission esitys on selkeästi parempi, kuin mitä EU:n kemikaaliviraston alkuperäinen esitys komissiolle oli. Muutosta vaativia yksityiskohtiakin esityksessä vielä toki on.
Lisätietoja:
Komission englanninkielinen esitys tästä
EU:n määräenemmistöperiaate suomeksi tästä
Lataa kuvat:
Lyijyrajoitusehdotus_ koonti_1080x1080
Lyijyrajoitusehdotus_1_1080x1080
Lyijyrajoitusehdotus_2_1080x1080
Lyijyrajoitusehdotus_3_1080x1080
Lyijyrajoitusehdotus_4_1080x1080
Lyijyrajoitusehdotus_ koonti_1080x1350
Lyijyrajoitusehdotus_1_1080x1350
Lyijyrajoitusehdotus_2_1080x1350
Lyijyrajoitusehdotus_3_1080x1350
Lyijyrajoitusehdotus_4_1080x1350
Kysyttävää? Älä epäröi ottaa yhteyttä!

